Career Bootcamp för medlemmarna i Stockholm Dual Career Network
4 jul, 2024

Den 27-28 juni genomförde Stockholms Akademiska Forum ett ’career bootcamp’ för medlemmarna i Stockholm Dual Career Network (SDCN). Den första dagen bestod av interaktiva workshops om CV-skrivande, LinkedIn, intervjuteknik och jobbsökningsstrategier. Dag två fick de 27 deltagarna träffa rekryterare från sex olika företag under korta, individuella intervjuer.
Målet med SDCN Career Bootcamp var att göra deltagarna väl förberedda inför att söka jobb igen efter sommaren.
Vi vill tacka alla deltagare, coacher och rekryterare för ett lyckat evenemang!
Stockholms Akademiska Forum driver sedan 2015 SDCN för medföljande partners till internationella anställda vid Stockholms lärosäten och anslutna partnerföretag. Syftet är att underlätta för de medföljande att etablera sig i Stockholm, både professionellt och socialt. En av de största anledningarna till att internationella anställda väljer att avsluta sina kontrakt är att den medföljande inte får jobb i Stockholm.

Fler nyheter

Frukostseminarium i samarbete med Kompetensföretagen
Den 10 oktober anordnar Kompetensföretagen i samarbete med Stockholms Akademiska Forum ett frukostseminarium om vikten av att behålla och attrahera internationell kompetens.

Stockholm Student Academy är igång!
250 internationella masterstudenter från 9 olika lärosäten träffades igår i Aula Magna på Stockholms universitet. Detta var inledningen på ett program som sträcker sig över hela höstterminen, i syfte att ge studenterna verktygen som behövs för att etablera sig i Sverige efter sina studier.

